Text Options for the Visually Impaired Font Size: a- A+ Color: A A A Revert 
Close vision bar
Open vision bar
West Branch
District Office
14277 S Main St
Beloit, OH 44609
Phone: 330-938-9324
Fax: 330-938-6815
Graduation Graduation NBC Champs NBC Champs Spring Program Grade Three Farm Tour MS Rockets Washington DC -- Eighth Grade Trip Catapult Damascus Spelling Bee Evita Middle School Fun Edible Cells Warrior Chief and Princess Candidates  Warrior Chief Induction Ceremony Spanish Classes celebrating Cinco de Mayo Track 2017 Warrior Softball

Hall Of Fame

Congratulations to our Class of 2016 HOF Inductees

Carson Bonar (posthumously)

Jason Candle, Class of 1997

Michael Stock, Class of 1997

Anita Sposetta, Class of 1987

Lee Kirksey, Class of 1985

Mike Butcher, Class of 1979



2016 HOF Golf Outing

On Saturday, August 20, 2016 approximately 40 golfers participated in the annual West Branch Hall of Fame Golf Outing.  The Outing was held at Westville Lake Golf Course.  Golfers were treated to coffee and donuts upon arrival, played a scramble format and were served a hot lunch at the end of the tournament.  Numerous prizes were awarded at the luncheon.  The West Branch Hall of Fame Committee and the West Branch Alumni Association would like to thank all of the following Alumni, Past & Present Inductees, Businesses and Community Members for their continued support and participation in our Hall of Fame Events:

All of our Golfers

Denny Lane, fellow Inductee, for hosting the golf outing

2016 Hole Sponsors:

Butech Bliss

Tom Chain - Class of '66

Cope Farm Equipment, Inc.

Copeland Oaks

Linda Courtney, Realtor, Towne & Suburban - Class of '66

Ennis-Britton Law Firm

J&D Cleaning Service - Carpet - Furniture - Office Cleaning

John Ault

West Branch Little Warrior Football

McGrath's Barbershop

McQuilkin Lumber Company

Mike's Penn Ave. Grille

The Bruce Rohrer Family

Sarchione Sale and Service

Sebring-West Branch Community Foundation

Tailgaters Sports Bar & Grill - Adam Burton - Class of '02

Tom Rill Farm Drainage & Excavating

Trailstar International, Inc.

West Branch Board of Education - Eric Glista, Mikki Kanagy, Lori McLaughlin, Early Trimmer, John Wallace

Wishing Well Beauty Salon, Darlene Snyder - Class of '68

 



Hall of Fame Committee

The General Committee will be comprised of one member of the Board of Education; the High School Principal; one long-term staff member or coach currently on the staff; a long-standing or retired faculty member; the Athletic Director; the President of the Alumni Association (or designee); the President of the Athletic Booster Club; the Superintendent (or designee); two at-large members selected by the High School Principal and Athletic Director who have demonstrated an interest or connection to West Branch athletics; and two at-large members selected by the President of the Board of Education.

The Chairperson of the General Committee shall be appointed by the Superintendent and approved by a simple majority of the general committee membership in attendance.

From this General Committee two subcommittees will be appointed. The Distinguished Alumni and Friends Selection Committee shall be comprised of a member of the Board of Education; a long-standing or retired faculty member; the President of the Alumni Association or designee; two at-large members selected by the President of the Board of Education; and the Superintendent or his designee. The Principal shall be a non-voting member of this committee.

Athletic Selection Committee shall be comprised of the High School Principal; Athletic Director; a long-term staff member or coach currently on the staff; the Athletic Booster Club President (or someone he appoints); and two at-large members selected by the High School Principal and Athletic Director who are residents of the community and who have shown a large interest in West Branch athletics.

Committee Functions

The function of the Selection Committees (subcommittees) shall be to discuss possible candidates, review all nominations on file (old and new), nominate candidates, elect candidates, and develop a list of Hall of Fame prospects.

 

Current Committee Members

Christy Biery, Bill Butcher, Brian Coffee, Ellie Geiger, Bob McCosky, Larry Miller, Bruce Rohrer, Larry Romigh, Terry Romigh, Tom Thompson, John Wallace, Scott Weingart, and Joe Wilson.


Athletic Nomination Form

Community
Nomination Form